Poczta Polska jest zainteresowana sprzedażą Banku Pocztowego – jak na razie szuka kupca

Poczta Polska chce sprzedać część udziałów Banku Pocztowego. Szuka kupca, a pozyskane w ten sposób środki ma zamiar przeznaczyć na rozwój nowych usług i podniesienie wypłat pracowników.

Poczta Polska jest zainteresowana sprzedażą Banku Pocztowego – jak na razie szuka kupca

Poczta Polska to państwowa firma, która szuka pieniędzy na dalsze inwestycje w swój rozwój. Aby zrealizować plany, Poczta postanowiła sprzedać udziały w Banku Pocztowym. Najbardziej prawdopodobnym nabywcą jest PKO BO który posiada już 25% udziałów, jednak w grę równie dobrze mogą wchodzić inne banki.

Poczta szuka środków na podwyżki i inwestycje na rynku kurierskim

Na sprzedaż udziałów naciskają między innymi związkowcy „Solidarności” – uzyskane środki mają zostać przeznaczone na podwyżki dla pracowników oraz inwestycje w rynek kurierski. Poczta pragnie uzyskać branżowego partnera, który odkupi część udziałów i będzie w stanie rozkręcić funkcjonowanie Banku. Najbardziej naturalnym kupcem jest posiadający obecnie 25% udziałów Bank PKO BP, jednak jako kandydat stawiany jest również zrepolonizowany Bank Pekao S.A. Na razie będzie jednak trwało sondowanie rynku, bowiem inni kupcy również nie są wykluczeni z możliwości zakupu udziałów. Trzeba jednak brać pod uwagę, iż Bank Pocztowy posiada wiele placówek nawet w małych miejscowościach i ma ponad 800 tysięcy rachunków ROR, nie tylko klientów indywidualnych, ale również mikroprzedsiębiorstw. Reputacja Banku Pocztowego nie jest jednak całkiem bez skazy – we wrześniu 2017 roku Bank Pocztowy decyzją UOKiK musiał oddać swoim klientom pieniądze pobierane za przesyłanie papierowych wyciągów.

Na co Poczta Polska potrzebuje gotówki?

We wrześniu 2017 roku akcjonariusze Banku Pocztowego zadecydowali o podniesieniu jego kapitału o 18 milionów. Uznano bowiem, że bez dodatkowego zastrzyku finansowego bank nie będzie w stanie dalej się rozwijać. Jest to spore obciążenie dla Poczty Polskiej, która aktualnie wdraża system nowoczesnych paczkomatów, mających pojawiać się w polskich miastach, jak na razie są one testowane tylko na warszawskim Żoliborzu. Poczta Polska pracuje również nad tzw. Wpłatą Ekspres, czyli systemem w którym klient mógłby przekazywać pieniądze, które w czasie rzeczywistym trafią pod wskazany rachunek bankowy. Wpłata mogłaby zostać zrealizowana w każdej placówce pocztowej na terenie kraju. Nowe inwestycje i rozwiązania mają za zadanie pozyskać dla Poczty Polskiej klientów, jednak ich wdrożenie słono kosztuje – sprzedaż udziałów w Banku Pocztowym będzie mogła załatać dziurę budżetową Poczty Polskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments