Niepożądany efekt programu 500+

Program 500+ sprawił, że Polki masowo rezygnują z pracy zawodowej. Bardziej opłaca się im zostać w domu i brać zasiłek, niż co dzień wstawać do pracy. W ostatnich 2 latach ponad 100 tysięcy kobiet zrezygnowało z pracy!

Niepożądany efekt programu 500+ – Polski masowo rezygnują z wykonywania pracy zawodowej

Program rządowy 500+ miał byś wsparciem dla polskich rodzin oraz bodźcem do posiadania przez Polaków coraz większej ilości dzieci. Okazuje się jednak, że wiele kobiet zasiłek skłonił do porzucenia pracy zawodowej, szczególnie kiedy w domu znajduje się kilkoro dzieci. Praca przestała być dla takich kobiet opłacalna. Oczywiście rząd dementuje te doniesienia, odnajdując inne powody porzucania pracy przez Polki.

Z rynku pracy zniknęło 100 tysięcy Polek

Wyliczenia prowadzone przez IBS wykazują, że gdyby program 500+ nie został wdrożony przez rząd, na rynku pracy znajdowałoby się obecnie o 103 tysiące kobiet więcej. Jest to liczba odpowiadająca całościowemu zatrudnieniu Polaków w gospodarce. Zanim 500+ weszło w życie, notowano stopniowy wzrost aktywności zawodowej Polek, co było zjawiskiem pożądanym w rozwoju gospodarczym kraju. Po prowadzeniu w życie programu PIS, podejście wielu Polek do aktywności zawodowej się zmieniło – kobiety mające kilkoro dzieci wolą zostać w domu, ponieważ dostają tyle samo pieniędzy, jak wtedy gdy co dzień wstawały do pracy i zastanawiały się, komu oddać pod opiekę dzieci. Wpływ na obecną sytuację może mieć również sztywne kryterium dochodowe, które wyznacza komu należy się 500 złotych na pierwsze dziecko. W przypadku samotnych matek lub rodzin o bardzo niskich dochodach, podjęcie pracy przez kobietę i utrata 500+ mogłoby spowodować…że dochody rodziny spadną!

Rząd odpiera zarzuty

Minister Rodziny Elżbieta Rafalska oczywiście nie widzi związku między wprowadzeniem programu 500+, a spadkiem zatrudnienia kobiet. Wielokrotnie wypowiadała się, że program rządowy na pewno nie zniechęca Polek do pracy, a stoją za tym inne czynniki. Od lipca 2016 do końca czerwca 2017 roku z rynku zawodowego zniknęło aż 100 tysięcy kobiet – rząd twierdzi jednak, że owe 100 tysięcy to zaledwie 0,6% aktywnych zawodowo Polaków, nie ma więc powodu do niepokoju. Przeciwnicy wprowadzenia programu 500+ już dawno ostrzegali, że zastrzyk finansowy skierowany dla rodzin może powodować, iż nawet 200 tysięcy kobiet zrezygnuje z pracy. Na szczęście nie sprawdziły się tak pesymistyczne prognozy, jednak w Polsce nadal obserwuje się spadek liczby pracujących matek – możliwe że w połowie roku pojawią się nowe dane statystyczne, które będą określały najnowszą skalę problemu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments