Czy pragniesz mieć spokojną i wspaniałą przyszłość i chciałbyś poczuć się wolny finansowo?

Od oszczędzania dzieli nas tylko jeden krok do inwestycji i warto ten krok wykonać. Dowiedz się, dlaczego inwestujemy i czy w ogóle warto to robić. Jeśli chciałbyś wiedzieć, dlaczego warto, to tutaj znajdziesz odpowiedź.

Z roku na rok inwestycje stają się coraz popularniejsze. Ludzie coraz bardziej zaczynają ufać temu, że ich pieniądze mogą pracować na siebie i można skutecznie je pomnażać. Może i pieniądze nie rosną na drzewach, lecz z pewnością mogą rosnąć na kontach maklerskich lub w postaci innych inwestycji.

Dlaczego inwestujemy?

Każdy inwestor tak naprawdę może podać inną odpowiedź na to pytanie. Jednak z pewnością przede wszystkim inwestujemy po to, aby móc pomnożyć nieco swój kapitał. Z każdą inwestycją wiąże się w przyszłości pewien dochód, o ile tylko będziemy inwestowali odpowiedzialnie i będziemy cierpliwi.

Inwestycje to możliwość zabezpieczenia swoich pieniędzy, przed utratą ich wartości. W zależności, w co zainwestujemy, nasz majątek może w danej chwili być wyceniony na mniejszą lub większą kwotę, jednak prawda jest taka, że większość bezpiecznych inwestycji, to gwarancja wzrostu w długim terminie. Dlatego właśnie warto podjąć pewne ryzyko i zamiast trzymać pieniądze w domu, czy też na nisko albo w ogóle nieoprocentowanym rachunku bankowym, to warto ulokować gdzieś swój kapitał, tak aby sam na siebie pracował.

Wiele osób obawia się tego, że gdy zainwestują, to stracą cały swój majątek. Jednak na to wszystko istnieje jakieś rozwiązanie. Po pierwsze należy zadbać o to, aby przed rozpoczęciem inwestycji, zaczerpnąć nieco wiedzy z różnych źródeł, to znaczy z książek, z Internetu, a najlepiej to od osób, które mają już w tym jakieś doświadczenie. Potem wystarczy dokładnie przeanalizować to, w co zamierzamy inwestować. Mając taką wiedzę, wiemy już, czy inwestycja będzie bezpieczna i trzeba po prostu odważyć się to zrobić.

Bez ryzyka nie można liczyć na żadne zyski, nigdzie się tak nie dzieje. Trzeba być także ostrożnym i cierpliwym. Niektórzy przy każdym, najmniejszym spadku wartości, przy ciężkiej sytuacji na rynku, zaraz się denerwują i chcą spieniężyć swoją inwestycję. Jest to ogromny błąd, ponieważ po pewnym czasie wartość naszej inwestycji wróci do normy, a my znów będziemy mogli być spokojni.

W sieci wielu inwestorów wypowiada się, że nie ma sensu zacząć inwestowania, jeśli nie posiadamy co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Inni za to mówią, że wystarczy już kilka tysięcy złotych, albo nawet kilka set złotych. Prawda jest taka, że inwestowanie możemy zacząć z każdą kwotą, która nam na daną inwestycję wystarczy. Zazwyczaj ludzie zaczynają od kilku set złotych i tak regularnie starają się do tej kwoty dokładać pieniądze. Na małych kwotach najlepiej i najszybciej się wszystkiego nauczymy, więc i straty będą małe. Z czasem zyskamy doświadczenie i większą pewność co do naszych inwestycji. Z każdym rokiem nasz kapitał będzie się powiększał, a my będziemy mogli dywersyfikować nasze inwestycje. Przy większych kwotach dywersyfikacja jest wskazana, ponieważ jest to bardzo dobre zabezpieczenie. Jeśli wartość jednej inwestycji spada, a drugiej rośnie, to razem zbilansują się i praktycznie nie zauważymy zmian.

Do inwestycji coraz częściej przekonują się młodzi ludzie, również ci nieletni i zastanawiają się, czy oni już mogą zacząć inwestować. Tak naprawdę inwestycje można zacząć już jako nastolatek, po prostu w przypadku niektórych rynków, np. papierów wartościowych, prawo odpowiednio reguluje, kto może być inwestorem. Jednak nikt nie zabroni nastolatkowi, na przykład zakupienia kilku złotych monet. Złoto niektórzy traktują bardziej jako metodę na oszczędzanie, niż na inwestycje, ale jeśli tylko przynosi to nam jakieś zyski, to już możemy to spokojnie nazwać inwestycją.

Trzeba być silnym.

Inwestycje wymagają silnej woli i silnego charakteru, a także samozaparcia. Osoby, które szybko i łatwo się denerwują, nie będą nadawały się do inwestycji, ponieważ taki charakter gwarantuje zbyt szybkie i pochopne podejmowanie decyzji. Może to być bardzo niebezpieczne i prowadzić do szybkiej straty zainwestowanej kwoty. Do wszystkiego należy podchodzić pochopnie. Inwestycje mogą być długo i krótkoterminowe i w zależności od tego, należy wyznaczyć sobie, kiedy spoglądamy na wartość naszej inwestycji, analizujemy zaistniałą sytuację i dopiero podejmujemy decyzję, co tak naprawdę należy zrobić.

Najlepiej będą sobie radziły osoby spokojne, opanowane, a także takie, które lubią dokładnie przeanalizować każdą sytuację. Takie stoickie podejście jest najlepsze, ponieważ gwarantuje to racjonalność podejmowanej decyzji, więc nie trzeba się martwić jakimiś przypadkowymi stratami.

Jak zacząć inwestować?

Nie jest to wcale takie trudne. Jednak należy poważnie podejść do tematu i skupić się na tym, co zamierza się robić. Musimy mieć świadomość tego, że zarobienie danej kwoty nie przychodzi nam wcale tak łatwo, więc musimy uszanować pieniądze i każdy wydatek, każdą inwestycję dokładnie przemyśleć. Każda nietrafiona decyzja może nas słono kosztować.

Na samym początku warto, jak już wcześniej było wspomniane, nieco zapoznać się z ogólną tematyką inwestycji. Nieco poczytać o wszystkich inwestycjach, jakich można dokonać i wybrać ten odpowiedni rodzaj dla siebie. Głównie będzie to wynikało z ryzyka i z terminowości inwestycji.

Gdy już dowiemy się, o co ogólnie chodzi w inwestowaniu, to teraz czas na wybranie obszaru swoich inwestycji. Mogą to być nieruchomości, mogą to być kruszce, mogą to być rzeczy tak wartościowe, jak obrazy, lecz może to być także giełda. Po prostu trzeba wybrać to, co najlepiej do nas pasuje i na czym najlepiej się znamy. Tak, jak wybierając zawód, wybieramy taki, w którym będziemy najlepiej się czuli, tak też tutaj, należy wybrać obszar inwestowania, który będzie sprawiał najmniej problemów. W przypadku giełdy wybieramy spółkę, która zbliżona jest profilem działalności do naszych zainteresowań, ponieważ wtedy najłatwiej będzie nam śledzić jej działania i będziemy świadomi tego, jak decyzje przez nią podejmowane, będą wpływały na wartość naszych inwestycji.

Trzeba także zdecydować, czy inwestujemy początkowo tylko w jedną rzecz, czy może w kilka. Wszystko może też zależeć od tego, ile chcemy na inwestycje przeznaczyć. Jednak na samym początku lepiej jest operować na małych kwotach, ponieważ wtedy najszybciej się tego wszystkiego nauczymy i potem będzie nam coraz łatwiej. Zobaczymy, jak działają inwestycje, jak szybko zachodzą zmiany w danych obszarach i czy często musimy zmieniać nasze decyzje.

Teraz już tylko wystarczy to, aby śledzić dokładnie, co się dzieje z obszarem, w którym ulokowaliśmy nasze pieniądze. Może być tak, że będziemy spoglądali tylko raz na miesiąc, może nawet rzadziej, jeśli to jest mało zmienna inwestycja i przede wszystkim długoterminowa, gdzie bardziej zależy nam na tym, aby kapitał zwiększał się regularnie, bez większych wahań. Może to być także inwestycja, do której trzeba będzie zaglądać każdego dnia i podejmować decyzje, od których będzie zależało, czy musimy szybko się wycofać, czy może jeszcze bardziej ryzykować. I oczywiście cały czas warto się uczyć wszystkiego o inwestycjach, ponieważ wiedza nie przepadnie, a za to może bardzo nam się przydać.

Dlaczego warto inwestować?

Powodów do inwestycji może być wiele. Wszystko zależy od naszego podejścia i od tego, na co jesteśmy nastawieni.
Doświadczeni inwestorzy działają tak, aby ich kapitał mógł na nich w pełni pracować. Poprzez inwestycje w nieruchomości, tworzą sobie przykładowo dochód pasywny. To znaczy, swoimi nieruchomościami muszą zająć się tylko raz na jakiś czas i doglądać, czy nie ma z nimi problemów, popłacić rachunki, w razie czego poszukać chętnych na korzystanie z nieruchomości, a poza tym pozostaje im obserwacja i liczenie zysków. Im więcej nieruchomości, tym więcej przy nich pracy, jednak pracę można komuś zlecić, a z większej ilości nieruchomości przychodzą także większe zyski. Nieruchomości to trudny i wymagający rynek, jednak jeśli już ktoś wejdzie w ten obszar inwestowania i się tam zadomowi, to dobrze jest już tam zostać, ponieważ jest to inwestycja w miarę bezpieczna.

Każdy ma jakieś marzenia, które chciałby spełnić jak najszybciej. Niestety wiele marzeń teraz kosztuje i po prostu trzeba na nie uzbierać trochę pieniędzy. Jeśli ktoś chciałby podjąć takie ryzyko i nieco zna się na inwestycjach, to właśnie w ten sposób może zarabiać na swoje inwestycje. Wystarczy, że ulokuje pieniądze w odpowiednim miejscu i będzie pewny, że to przyniesie mu zysk i właśnie zaczął zarabiać na swoje marzenia. Dobre inwestycje będą przynosiły zyski każdego miesiąca, więc spełnianie marzeń stanie się o wiele prostsze i przyjemniejsze. To, co kiedyś było niemożliwe do osiągnięcia, teraz można otrzymać bardzo szybko. Lista marzeń będzie się skracała i można ją uzupełniać o kolejne pozycje. Potrzeba tylko trochę zaufania, czasu i odwagi.

Zarabiane przez nas pieniądze nie zawsze nam wystarczają i często jest tak, że jeśli w przyszłym miesiącu mielibyśmy nie otrzymać wypłaty, to nie damy rady spokojnie przeżyć i musimy się zapożyczać. Oszczędności, a przede wszystkim inwestycje, potrafią zapewnić nam spokój od takich sytuacji. Wystarczy, że regularnie będziemy inwestowali odpowiednie kwoty i powoli kapitał będzie nam się powiększał, a im większy kapitał będzie na nas pracował, tym większe zyski będziemy notowali. Z czasem będziemy spokojniejsi o naszą przyszłość i zapewnimy sobie niezależność finansową. Inwestycje to po prostu czysta niezależność od innych. Nie będziemy musieli bać się utraty pracy, wyższych cen w sklepach, czy nieplanowanych wydatków. Wystarczy, że będziemy dobrze zarządzali budżetem i nic poza tym.

Inwestycje to sposób na to, aby stać się bogatszym i pewniejszym siebie, oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu. Pieniądze nie powinny bezczynnie leżeć, ponieważ wtedy tracą one na wartości. Pieniądze powinny pracować na siebie i powinniśmy dobrze nimi zarządzać. Dobre inwestowanie, to szybkie bogacenie się. Nie jednokrotnie było tak, że gdy ktoś trafił z inwestycją, to szybko mógł pomnożyć swój majątek i stawał się coraz bogatszy. Trzeba być jednak wtedy ostrożnym. Nie należy stawiać wszystkiego na jedną szalę, ponieważ w którymś momencie inwestycja może przynieść straty. Najważniejsze jest wyczucie momentu i wyznaczenie sobie granicy.

Czas zacząć inwestowanie

Powodów do inwestowania może być jeszcze wiele. Na ten temat można naprawdę dużo czytać i słuchać, lecz nie słowa są ważne, a czyny. Dlatego po odpowiednim przygotowaniu, nie ma na co czekać, tylko po prostu trzeba zacząć inwestować.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments